Geçen ayki sayfa görüntüleme sayısı

ÇİZİK GİDERİCİ
Bu yaz tatil dönüşü motor kaputunun üzerinde rastgele çizikler gördüm. Büyük ihtimal park yerinde aracıma yaslanan çoluk çocuğun yaptığı çizikler. Toplu iğnenin sivri tarafının yapacağı kalınlık ve derinlikte. Yani aracı yıkayıp, karşısına dikilip, eğilirseniz ancak görebilirsiniz. Bende zaten yıkamacıdan tam çıkacakken gördüm. Yıkamacı elindeki çizik giderici pasta ile biraz ovalayarak az miktarını geçirdi ve bana; "istesem biraz daha bastırır hepsini geçiririm ama ne olur ne olmaz" dedi. Benim ne kadar titiz biri olduğumu bildiği için kendine güvenemedi. Ben bu tür ürünlerin aşındırıcı etkisinden dolayı karşıyımdır. Çünkü çiziği gidermek için boya verniğini çiziğin derinliği kadar aşındırıp, aynı hizaya getirilmesi ile elde edilebileceğini düşünüyorum, herkes gibi. Ama çiziğin ortadan kaybolmasıda hoşuma gitti. Araştırdım. Bir ürün buldum uyguladım ve hayretler içinde kaldım. Sanki bir sayfa üstündeki kurşun kalem çizgisini silgi ile siler gibi gitti çizikler. Hiç bu kadar etkili olabileceğini tahmin etmemiştim.
Ürün bu: 
Marka: Autoglym - İngiltere: http://www.autoglym.com/products/products/paint-renovator

videosu için tıklayınız
Çok kaliteli ürünleri olduğu aşikar. 

Ugulama: Pamuklu düz bir bezi işaret ve orta parmağınıza dolayın. Üstüne 25 krş luk yer kaplayacak kadar dökün. Çiziğin üstünden ve çiziğe paralel sürtün. Yani çizik yukarıdan aşağı ise sizde aynı şekilde sürteceksiniz, cila yapar gibi dairesel hareketlerle yapmayacaksınız. Uygulama sırasında çiziğin kayboluşunu takip edin, kaybolmuyorsa biraz daha bastırarak bir kaç kez daha pasta uygulayın. İşlem bitince, kuru biz bezle aynı bölgeyi tekrar silip kalıntıları kaldırın. Tüm işlemler bitince o bölgeyi cilalayın.

İçinde alüminyum tozları olan bu pasta dediğim gibi bir aşındırıcıdır sonuçta, yukarıda yazdığım bilgiler ürünün üstündeki açıklamadan. Derin, geçmeyen çizikleri geçireceğim diye gereğinden fazla alanı, fazla derinliğe ulaşarak uygularsanız, boya verniğine zarar verip, ilerde o bölgenin matlaşmasına sebep olabilirsiniz. Dikkatli uygulamakta fayda var, 1-2 seferde çıkmıyorsa 3. dikkatli yapılmalı ve sonrasında vazgeçilmelidir.
Bu ürün, bu markanın ürettiği 4 aşamalı üründen 2. si..
Yani kendi sitelerinde şöyle tavsiyeleri var.
Çizik üstüne önce "super resin polish" uygulanmalı, geçmezse size tanıttığım ürün "paint renovator" uygulanmalı. Bu da etkili olmazsa daha aşındırıcı olan 02B ve 03B no lu pastalar kullanılabilir. Ama şahsen ben gitgide artan aşındırıcı özelliği olan bu pastaları uygulamayı cesaret edemem. 03B özellikle zımparalama sonucu oluşan daha pütürlü yüzeyleri pürüzsüzleştirmek için kullanılıyor. Size tanıttığım ürün elle uygulanır, 02-03B li ler 1500-1800 devirli cila makinası kullanılmalı. Daha hızlı flex gibi aletlerle uygulanmaz, çünkü aynı yerde bir miktar fazla tutulması o bölgenin aşırı ısınmasına dolayısı ile ısıdan vernik yanması, boya incelmesi gibi sonuçlara sebep olabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder