Geçen ayki sayfa görüntüleme sayısı

KİL  UYGULAMASI

Araçlarımızın boyası, zamanla dış hava etkilerinden dolayı pürüzlü bir hal alır. Elinizi kaportanın üzerinde gezdirirken kaymadığını, ilk günkü gibi olmadığını anlarsınız. Bunun sebebi, su kireci ve diğer kirlerdir, minik zift lekeleride olabilir. Bunu gidermenin en etkili yolu kaportaya kil uygulamaktır.

Kil cam macununa benzeyen, az yumuşaklığı olan, kalem silgisi gibi bir malzemedir.Uygulama: Aracınızı çok çok iyi yıkamalısınız. Yıkama sonrası eve çekmek gerekiyorsa arabayı, ıslak bezle kil uygulanacak yüzeyler silinmeli. Çünkü boya üzerinde kalabilecek ince kum taneleri, zerrecikler, kille uygulama yaparken, temizlemek istediğimiz boyamızı çiziklerle doldurur.
Silme işleminden sonra, kili parmaklarınızla ezerek biraz yayın, genişletin. Sonra ikiye katlayın tekrar ezin ve bir miktar yumuşatın. Bazı kil üreticileri kilin yanında uygulama solusyonuda verir. Sizde yoksa hiç önemli değil, yanınızda az oto şampuanı dökülmüş yarım kova su bulundurun, yada bu suyu bir sprey şişesine doldurun. Kaportaya su sıkın veya kovadaki suyu bir süngerle yayın. Islak yüzeye kili dikey şekilde sürtün.  Arabanızın her  yerini bu şekilde kirden, oksitlerden, ziftlerden temizleyebilirsiniz. Kilin sürttüğünüz tarafını ara ara kontrol edin, kirlenecektir. Az kir biriktikten sonra, kili ikiye katlayıp, ezin, tekrar uygulamaya temiz yüzeyiyle devam edin. İşlem bittikten sonra göreceksiniz ki eliniz aracınızın üzerinde cilalı gibi kayıp gidecektir. Ama bu durumu korumak için arabanın cilalanmasında fayda vardır. Çünkü kil aslında aracı cilaya hazırlamak için yapılır ki temizlenen araba tam anlamıyla cila sonrası sıfır gibi olur.

Kili yere düşürürseniz üzerine zerreler yapışır, büyük olanlarını çıkardıktan sonra ikiye katlayarak, yeni temiz yüzey oluşturun. Aracınız zaten temiz bir araç ise bir kil barını ikiye bölün, diğer parçayı ilerde kullanmak için saklayabilirsiniz.

3M, Meguiars, Turtle wax gibi markaların kili satılmaktadır. Youtube da ve sitelerinde uygulama videoları vardır. Bir tanesini izlemek için tıklayınız

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder